Informace o technických požadavcích na vnitřní vodovod a vnitřní kanalizaci včetně zakázaných materiálů pro vnitřní rozvod a vnitřní kanalizaci
Základní informace o technických požadavcích při realizaci vnitřního vodovodu nebo vnitřní kanalizace ve smyslu platné legislativy a technických předpisů – t.j. zejména:
Zákon č. 274/2001 Sb., O vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů v platném znění (dále jen „Zákon“), vč. souvisejících předpisů v platném znění.
Definice vnitřního vodovodu a vnitřní kanalizace ve smyslu Zákona
- Vnitřní vodovod je potrubí určené pro rozvod vody po pozemku nebo stavbě a navazuje na konec vodovodní přípojky. Vnitřní vodovod není vodním dílem.
- Úsek potrubí od vodoměrné šachty po vstup do objektu má charakter vnitřního vodovodu.
- Vnitřní kanalizace je potrubí určené k odvádění odpadních vod, popřípadě i srážkových vod ze stavby, k jejímu vnějšímu líci. V případech, kdy jsou odváděny odpadní vody, popřípadě i srážkové vody ze stavby i pozemku vně stavby, je koncem vnitřní kanalizace místo posledního spojení vnějších potrubí. Tato místa jsou také začátkem kanalizační přípojky. Vnitřní kanalizace není vodním dílem.
- Stavební úřad rozhodne o změně části vnitřního vodovodu a vnitřní kanalizace na vodovodní a kanalizační přípojku, pokud mají tento charakter.
- Pokud přípojky a vnitřní vodovod nebo vnitřní kanalizace rozdělených pozemků nebo staveb mají z hlediska svého členění charakter provozně souvisejícího vodovodu nebo kanalizace, vodoprávní úřad rozhodne o změně v užívání stavby vodovodní nebo kanalizační přípojky a části vnitřního vodovodu nebo vnitřní kanalizace na vodovod nebo kanalizaci provozně související. Vodoprávní úřad si za účelem vydání rozhodnutí podle tohoto odstavce vyžádá stanovisko příslušného stavebního úřadu.
Technické požadavky na vnitřní vodovod
- Navrhování, výpočty, provádění a montáž a zkoušení vnitřního vodovodu se provádí zejména dle aktuálně platné ČSN 75 6660- Vnitřní vodovody, ČSN EN 806 část 1 až 3 – Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě a dalších souvisejících technických norem a předpisů.
- V případě, že bude v nemovitosti využíván k zásobování vodou mimo vodovodu pro veřejnou potřebu ještě jiný zdroj vody, musí být vnitřní vodovod prokazatelně rozdělen na dvě samostatné části. Oddělení obou zdrojů nesmí být provedeno pouze uzávěrem.
- Potrubí (trouby a spojovací prvky, včetně armatur) musí vyhovovat požadavkům pro přímý styk s pitnou vodou dle zvláštních předpisů – musí mít příslušný atest. Olověné trubky a tvarovky nejsou již na nových vnitřních vodovodech přípustné. Spoje musí být vodotěsné.
- Rozvod vnitřního vodovodu musí být co nejkratší a nejpřímější, potrubí musí být přístupné pro montáž, izolování a výměnu, potrubí musí být vybaveno armaturami pro odvodnění a pro odvzdušnění. Vnitřní vodovod musí být stále pod přetlakem vody, s výjimkou prováděných oprav. Vnitřní vodovod může zajišťovat potřebu požární vody jen v případě, že vodovodní síť pro veřejnou potřebu je současně také klasifikována jako vodovod pro požární zásobování vodou a splňuje tak technicky požadavky požární ochrany na zajištění odběru vody k hašení požáru.
- V případě značné délky vnitřního vodovodu a při nízkém odběru vody připojeného objektu jako provozovatel vodovodu upozorňujeme vždy odběratele na nutnost nezbytného dodržení ustanovení § 3, odst. 4 zákona č. 274/2001 Sb., ve kterém je uvedeno, že vlastník vodovodní přípojky je povinen zajistit, aby vodovodní přípojka byla provedena a užívána tak, aby nemohlo dojít ke znečištění vody ve vodovodu. V takto nestandardních podmínkách je problematické zajistit kvalitu pitné vody dle platných legislativních předpisů na úseku ochrany veřejného zdraví.
- Potrubí a armatury umístěné v místech, kde by mohlo dojít k zámrzu, musí být tepelně izolovány. U potrubí vycházejícího ze země na povrch a do objektu musí být izolace proti zamrznutí provedena pod zemí až do nezámrzné hloubky.
- Výtokové ventily musí být umístěny nejméně 20 mm nad nejvyšší hladinou zařizovacích předmětů. Splachování zařizovacích předmětů musí být přerušeno splachovačem (nádržkovým nebo tlakovým), aby nedošlo ke kontaminaci pitné vody. Výtokové armatury s vyústěním na hadici musí mít zpětný ventil. Zařízení, kde by mohlo dojít při výtoku pitné vody k přisátí infekčních, bakteriologický, toxických nebo jiných nebezpečných látek musí být napojeno přes přerušovací nádržku (napáječku).
- Hlavní uzávěr vody v objektu se umísťuje na přístupném místě a doplňuje se výtokovou armaturou.
- Při používání armatur nesmí vznikat zpětné rázy a vibrace.
- Zkoušení vnitřního vodovodu probíhá ještě před napojením na vodovodní síť a skládá se z technické prohlídky a z tlakové zkoušky. Vnitřní vodovod se zkouší 1,5násobkem provozního tlaku, nejméně však přetlakem 1,5 MPa. Zápis s výsledky těchto zkoušek si může vyžádat provozovatel vodovodu pro veřejnou potřebu za účelem souhlasu s napojením vodovodní přípojky na vodovodní síť.
Technické požadavky na vnitřní kanalizaci
- Navrhování, výpočty, provádění a montáž a zkoušení vnitřní kanalizace se provádí zejména dle aktuálně platné ČSN 75 6760- Vnitřní kanalizace, ČSN EN 12056 část 1 až 4 – Vnitřní kanalizace-gravitační systémy a souvisejících technických norem a předpisů.
- Je-li kanalizace pro veřejnou potřebu oddílná, musí být i vnitřní kanalizace oddílná, rozdělena na splaškovou a dešťovou.
- Vnitřní kanalizace musí být vodotěsná (potrubí i spoje), plynotěsná a odvětraná větracím potrubím patřičné dimenze vyvedeným nejméně 0,5 m nad rovinou střechy objektu a ukončeným větrací hlavicí (nelze zaúsťovat do komínů, půdních prostor, větracích šachet)
- Čistící šachtičky nebo čistící kusy se umísťují na vnitřní kanalizaci v nejníže ležícím podlaží asi 1 m nad podlahou a v blízkosti změny směru potrubí, nelze je osadit v místnostech, ve kterých by případný únik odpadních vody mohl ohrozit zdravé podmínky při užívání stavby. Každý zařizovací předmět musí být vybaven zápachovou uzávěrkou, která musí být přístupná k opravám a údržbě. Hlavní domovní čistící šachta se zřizuje před nebo za vyústěním svodného potrubí z objektu, musí mít nejmenší rozměry:
- 0,6 m x 0,9 m při hloubce dna potrubí pod podlahou do 0,75 m,
- 0,8 m a 1,0 m při hloubce dna potrubí pod podlahou větší než 0,75 m,
- kruhový průměr nejméně 1 m.
- Potrubí vnitřní kanalizace z plastů musí být v únikových cestách chráněno krytem z nehořlavých hmot.
- Umístění lapačů nečistot, tuku, škrobu, olejů, ropných látek a jiných lapačů musí být konzultováno s provozovatelem kanalizace pro veřejnou potřebu a takto předčištěná odpadní voda musí splnit limity příslušného Kanalizačního řádu
- Odvodnění a další zařizovací předměty ZTI podzemních místností musí mít ochranu proti vzduté vodě ze stokové sítě.
- Při přečerpávání odpadních vod do venkovní kanalizace je odpadní voda akumulována v čerpací jímce a výtlačné potrubí čerpacího zařízení pak musí být vyvedeno 0,5 m nad hladinu vzduté vody v jímce.
- Potrubí, které vyúsťuje z objektu, musí být chráněno před účinky mrazu.
- Zkoušení vnitřní kanalizace se skládá z technické prohlídky, ze zkoušky vodotěsnosti svodného potrubí, ze zkoušky plynotěsnosti odpadního připojovacího a větracího potrubí – zápis s výsledky těchto zkoušek si může vyžádat provozovatel kanalizace pro veřejnou potřebu za účelem souhlasu s napojením kanalizační přípojky na stokovou síť.